Menu

Poplatek za vklady do katastru se od ledna zdvojnásobí!

Publikováno: 13. listopadu 2019

Kategorie: Nezařazené

Zdražení o rovných 100% se dotkne všech zápisů, které do katastru potřebujete udělat. Pokud váháte s přepisem pozemků nebo nemovitostí, zrychlete procesy před zápisem a ušetříte celou tisícovku!

Raději později, ale jistě.

Návrh na zdvojnásobení poplatku za zápis do katastru přiložilo ministerstvo financí dodatečně k návrhu o zvýšení spotřební daně. Úředníci se tak šikovně vyhnuli připomínkovému řízení a Poslanecká sněmovna ho schválí v nejbližších dnech. Pokud se tak stane, a vše tomu nasvědčuje, začne platit už od ledna roku 2020.

Ještě do konce roku zaplatíte za vklad do katastru 1000 Kč, což je částka, která je platná už sedm let. Do roku 2012 stál úřední zápis pětistovku.

Jedna a jedna nemusí být vždycky dvě

Zvýšení vláda zdůvodňuje inflací, zvýšením nákladů spojených s úředním zápisem, ale také novelou zákona o soukromém právu, která platí od ledna roku 2014.

Pokud ovšem zvážíme, že inflace nerostla od roku 2012 nijak závratně (nejvíc o 3,3%) každý středoškolák dokáže spočítat, že poplatek by tak měl kvůli inflaci – růstu cenové hladiny, stoupnout maximálně o 200 Kč!

Proč tedy rovnou o 100% ?

Položka, která náklady může opravdu zvednout je nutné obesílání všech dotčených formou dopisu. Cena toho doporučeného, který z Katastru dostanete je kolem 70 Kč, včetně obálky. O předvolebních programech digitalizace stát mlčí. Občan si nemůže zvolit, jestli chce chodit na poštu pro papírové doklady nebo si je nechat zasílat elektronicky, případně je dokonce elektronicky zařizovat. Aparát tak narůstá, vy běháte na poštu a státní kasa se plní platbami za poplatky.

Jsme v Evropě nejlevnější!

Je to pravda. Slováci zaplatí za zápis téměř 1700 Kč, za jeho zrychlení dokonce částku 6800 Kč a v Německu stojí například zápis rodinného domu zhruba 400 EUR, tedy 10 250 Kč. Jsme tedy nejlevnější.  Stát má ale administrativní náklady snižovat, nikoliv „dotahovat“ s našimi sousedy. Státní aparát si výběrem za vklady do katastru nemovitostí ročně vydělá zhruba 740 milionů korun. Příští rok to bude o téměř 700 milionů víc.

Proč tedy dvojnásobné zdražení?

Slabší růst ekonomiky, zvyšování důchodů a rodičovského příspěvku je třeba něčím vyvážit, růst poplatků ve státní správě je cesta jednoduchá a pro občana nevyhnutelná. Digitalizace počká a kdo nezvládne plánované vklady do katastru nemovitostí letos, musí počítat, že od ledna příštího roku bude na žádost lepit ne jeden, ale rovnou dva tisícikorunové kolky.

Zdroj: https://www.viareality.cz/blog/poplatek-za-vklady-do-katastru

Mohlo by se vám líbit

13. června 2024

Za jakých podmínek je možné v bytě podnikat

Přečíst článek
12. června 2024

Vláda zahájila program dostupného bydlení

Přečíst článek