Menu

Nájem versus podnájem

Publikováno: 28. srpna 2019

Kategorie: Nezařazené

Jaké jsou rozdíly mezi nájmem, pronájmem, podnájmem? Jaké smluvní vztahy a hlavně mezi kým vznikají? Nájem, lidově řečeno pronájem, je vztah, který vznikne mezi majitelem nemovitosti a nájemníkem. Jednoduše je to tak, že vám majitel pronajme nemovitost, či její část, k užívání. Tento vztah právně upravuje a dozoruje občanský zákoník, hlavně nastavuje práva a povinnosti obou […]

Jaké jsou rozdíly mezi nájmem, pronájmem, podnájmem? Jaké smluvní vztahy a hlavně mezi kým vznikají?

Nájem, lidově řečeno pronájem, je vztah, který vznikne mezi majitelem nemovitosti a nájemníkem. Jednoduše je to tak, že vám majitel pronajme nemovitost, či její část, k užívání. Tento vztah právně upravuje a dozoruje občanský zákoník, hlavně nastavuje práva a povinnosti obou stran. Např.: ukončení nájmu, osoba blízká v nemovitosti, výpověď z nájmu, jistina, zřízení trvalého bydliště. Dobu trvání nájmu lze nastavit na libovolnou dobu, až po neurčito.

V případě podnájmu se jedná o smluvní vztah mezi nájemcem a podnájemníkem. Opět lze pronajmout celou nemovitost, nebo třeba jen místnost v bytě, domě. Vždy je nutné, aby nájemník dostal souhlas od majitele nemovitosti, že smí nemovitost dál pronajmout, pokud ji sám trvale neužívá. Pokud ji užívá, pravděpodobně stejně v nájemní smlouvě bude mít uvedeno, že v nemovitosti nesmí bydlet další osoba bez vědomí majitele. Smluvní vztah však mezi nájemcem a podnájemníkem vcelku nijak upravován zákonem není a proto na něj ustanovení občanského zákoníku o pronájmu aplikovat nelze. Podnájem zaniká ukončení nájemní smlouvy nájemce, zřízení trvalého bydliště je sporné a vykládáno různě.

Obezřetnost bychom tedy měli věnovat zejména tomu, zda má nájemník od majitele písemný souhlas s přenecháním nemovitosti třetí osobě. Protože pokud ne, stejně jako bude ukončena smlouva nájemníkovi za nedodržení smluvních podmínek, tak i vám.   To samé lze říci u družstevního bydlení. Pokud vám byt nepronajímá přímo družstvo, jako vlastník nemovitosti, ale člen družstva, který je sám nájemníkem, pak se také bude jednat o podnájem.

Vzhledem k tomu, že tedy podnájemní vztah nemá v zákoně specifikována žádná práva, ale ani povinnosti smluvních stran, je dobré si předem písemně stanovit případné podmínky. Osoby v nemovitosti, zvířata v nemovitosti, smluvní pokuty, atd.

V realitě se často setkáte s tím, že majitelé sami stahují smlouvy z internetu, samozřejmě zdarma, použijí klidně tři různé vzory, podle toho, co se jim zrovna hodí, pletou dohromady jablka a hrušky, hlavně že nemuseli zaplatit advokátovi. Ve finále vám na stůl k podpisu předloží smlouvu podnájemní, místo nájemní a obráceně. Stále platí, že šetřit se někdy nevyplácí a pokud si nejste jisti, sami vyhledejte odbornou pomoc, než se k něčemu upíšete.

Zdroj: viaReality

Mohlo by se vám líbit

18. března 2024

Kolaudace podle nového stavebního zákona. Co se mění?

Přečíst článek
13. března 2024

Jak zařídit apartmán pro turisty

Přečíst článek