Menu

Daň z nemovitostí 2021. Průvodce pro první přiznání v roce

Publikováno: 26. ledna 2021

Kategorie: Nezařazené

Kvůli epidemii je letos o dva měsíce času na přiznání více. Kdo ho musí podat? Projděte si odpovědi na časté otázky.

Kdo musí podat daňové přiznání?

Všichni, kdo se v roce 2020 nově stali majiteli nemovitosti – pozemku, rodinného domu nebo třeba bytu. Povinnost podat daňové přiznánímají také ti, kteří na dříve přiznané nemovité věci provedli přístavbu, nástavbu nebo ji částečně zlikvidovali, a to když tím došlo ke změně druhu nebo výměry pozemku, případně zvýšení nadzemních podlaží. Přiznání je nutné podat i po kolaudaci stavby.

Kdo podal daňové přiznání už v předchozích letech a v roce 2020 u něj nedošlo k žádné významné změně (přesněji k okolnosti rozhodné pro vyměření daně), nové přiznání pro rok 2021 nepodává.

Nové daňové přiznání se nepodává ani v případě, kdy se mění jenom výše daně – typicky kvůli rozhodnutí obce o zvýšení místního koeficientu. Finanční správa takovou změnu automaticky zohlední při výpočtu daně na aktuální rok.

Do kdy je přiznání nutné podat?

Přiznání k dani z nemovitých věcí letos stačí podat až na začátku dubna. Ministerstvo financí totiž rozhodlo o prominutí příslušenství daně. „Fakticky se tím termín podání daňového přiznání odsouvá pro všechny daňové subjekty z 1. února na 1. dubna 2021, a to bez rizika sankcí z prodlení,“ říká Tomáš Weiss z tiskového oddělení ministerstva. Úřad si od mimořádného posunutí termínu slibuje, že uleví provozu na finančních úřadech v době vrcholící koronavirové epidemie. Stejné posunutí termínu se týká i silniční daně.

Za jaký rok se přiznání podává?

Přiznání k dani z nemovitých věcí se jako jediné podává dopředu. Na začátku roku 2021 tedy běží termín pro přiznání za tento rok.

Co když k zápisu v katastru dojde až na začátku roku 2021?

Víc času na podání daňového přiznání za rok 2021 mají ti, kdo sice o zápis do katastru zažádali ještě v roce 2020, ale dojde k němu až v roce 2021. Přiznání je v takových případech nutné podat do tří kalendářních měsíců, které následují po měsíci, v němž k zápisu došlo.

Kam přiznání podat?

Přiznání se podává k finančnímu úřadu, v jehož kraji se nemovitost nachází. Pokud tedy máte víc nemovitostí a všechny v jednom kraji, podáváte přiznání jen na jeden úřad. Když ale máte nemovitosti ve víc krajích, podáváte víc přiznání – jedno za každý kraj.

Co když jste nemovitost prodali nebo darovali?

Na finanční úřad se musí na začátku roku povinně obrátit i lidé, kteří už nevlastní žádnou nemovitost, protože ji (nebo je) v roce 2020 prodali či darovali.

Když se takhle od daně z nemovitých věcí neodhlásíte, může vám v květnu ve schránce „přistát“ složenka, přestože už nemáte za co platit daň. Za včasné neoznámení hrozí v krajním případě sankce. Finanční úřady ji ale v takovém případě uplatňují jenom mimořádně. Včasným odhlášením se od placení daně z nemovitých věcí si každopádně ušetříte čas, který byste jinak ztratili komunikací s úředníky.

Ti, kteří v roce 2020 prodali nebo třeba darovali některou ze svých nemovitostí, ale stále vlastní aspoň jednu další, musí podat daňové přiznání za rok 2021. A to v případě, když nemovitost, která už není ve vašem vlastnictví, je v kraji, kde máte i další nemovitosti. Pak na příslušném finančním úřadě pro tento kraj podáváte takzvané dílčí přiznání. Jestliže ale prodáte či darujete jedinou nemovitost v kraji, pak stačí na příslušný úřad poslat oznámení o tom, že už v něm žádnou nemovitost nemáte.

Jak se daň z nemovitostí počítá?

Přiznání k dani z nemovitých věcí se skládá ze dvou částí – na jedné se počítá daň za pozemky, na druhé za stavby. Konečnou výši daně určují metry čtvereční vámi vlastněných nemovitostí a následně sazby a koeficienty, které stát pro jednotlivé typy nemovitostí určil. Například za byty a rodinné domy se víc platí ve větších městech.

Konečnou výši daně pak svými rozhodnutími o místním koeficientu určují jednotlivé radnice, do jejichž rozpočtů vybrané peníze na dani z nemovitostí míří.

Zmíněné sazby najdete například v pokynech k daňovému přiznání, koeficienty pro vaše město si pak můžete najít ve vyhledávači na webu finanční správy. Na daňovém portálu finanční správy je pak k dispozici průvodce daňovým přiznáním, který za vás podle zadaných údajů rovnou vyplňuje sazby a koeficienty do přiznání.

Kde letos stoupne daň z nemovitostí?

Daň z nemovitých věcí se zvýší obyvatelům Strakonic. Základní koeficient sice klesne z 2 na 1,5, avšak místní koeficient se zdvojnásobí na 2. Dohromady to znamená zvýšení daně, upozorňuje analýza webu Podnikatel.cz. Z dalších okresních měst vzroste o polovinu daň majitelům chat či garáží, stejný růst se týká i některých podnikatelů a firem. V Prostějově se zvýší základní koeficient pro nemovitosti v katastrálním území Čechovice – Záhoří, Čechůvky, Zešov a také v některých dalších vybraných ulicích, kde doposud platí koeficient 1,6. Nově se koeficient zvýší na 2,5.

Jaké jsou další novinky roku 2021?

Žádné zásadní. Mění se pravidla osvobození u pozemků v národních parcích. A v nedávno schváleném daňovém balíku, který výrazně snižuje daně zaměstnancům a ruší superhrubou mzdu, je i změna týkající se daně z nemovitých věcí. Radnice nově dostanou možnost stanovovat místní koeficient třeba jenom pro jednotlivé části obce, typicky pro průmyslovou oblast.

Nebyla daň z nemovitostí zrušená?

Nebyla. Vláda vedená Andrejem Babišem v roce 2020 prosadila konec daně z nabytí nemovitosti, která se platila jenom při převodu nemovitosti a dělala 4 % z její hodnoty. Daň z nemovitosti je výrazně nižší a platí se každý rok.

Jaké hrozí pokuty?

Pokuta ve výši 0,05 procenta z výše daně za každý den prodlení se začíná počítat až šestý pracovní den po uplynutí lhůty pro podání – tedy v roce 2021 až od 9. února. Pokuta za opožděné podání přiznání se navíc nevyměřuje v případě, že její výše nepřesáhne 1000 korun – tahle hranice se od letoška výrazně zvýšila z dřívějších 200 korun. Například u běžně velkého bytu, kde se daň z nemovitých věcí pohybuje kolem 1000 korun, by se pokuta vyšplhala nad limit až po několikaletém zpoždění.

V praxi tedy pokuta není příliš vážnou hrozbou. Když daňové přiznání odevzdáte, třeba až po výzvě z finančního úřadu, většinou se jí obávat nemusíte. Jen ten, kdo by přiznání neodevzdal ani po výzvě, dostane pokutu přinejmenším 500 korun.

Co když máte aktivní datovou schránku?

S aktivní datovou schránkou jste do loňska museli podat daňové přiznání elektronicky, a to i když jste si ji zřídili dobrovolně. Povinnost online komunikace se týkala třeba i oznámení o tom, že už žádnou nemovitost nevlastníte. Jinak hrozila pokuta 2000 korun (už ne automaticky jako dřív, ale až když jste nenapravili chybu po výzvě finančního úřadu).

Novela daňového řádu od letošního roku zavádí mírnější pravidla a snižuje sankce: Kdo má datovou schránku povinnou ze zákona, platil by 1000 korun, a to až když neodstraní „vadu podání“ ani po výzvě finančního úřadu. A kdo si datovou schránku zařídil dobrovolně, nebude už muset platit žádnou pokutu, když si vybere jiný způsob komunikace.

Kdy se daň z nemovitých věcí platí?

Daň z nemovitých věcí musí většina lidí letos zaplatit do 31. května. Kdo platí víc jak pět tisíc korun, může částku rozpůlit a druhou polovinu zaplatit do konce listopadu. Zemědělci a chovatelé ryb mají termín do 31. srpna a do 30. listopadu.

Finanční úřady budou v květnu roku 2021 posílat složenky s aktuální výší daně z nemovitých věcí. Můžete je také požádat o zaslání platebních údajů na e-mail. Takovou žádost ale musíte poslat do poloviny března. E-mail s platebními údaji pak nahradí složenku. V e-mailu bude i QR kód pro platbu.

Zaplatit můžete také přes SIPO. O to musíte na finančním úřadě zažádat do konce ledna (v roce 2021 to půjde i 1. února), tady najdete tiskopis.

Jestliže vám vyjde daň na méně než 30 korun, platit ji nemusíte. Výjimku tvoří spoluvlastnické podíly na pozemcích, z nichž se daň předepisuje vždycky, a to v minimální výši 50 korun.

Zdroj: https://www.penize.cz/dan-z-nemovitosti/423483-dan-z-nemovitosti-2021-pruvodce-pro-prvni-priznani-v-roce

Mohlo by se vám líbit

18. března 2024

Kolaudace podle nového stavebního zákona. Co se mění?

Přečíst článek
13. března 2024

Jak zařídit apartmán pro turisty

Přečíst článek